61st Annual National Exhibition

Jurors Arlene Fins and Larry Preston  holding the 2010 Best in Show painting.
Jurors Maris Platais and Christopher Zhang
holding the 2011 Gold Medal winning painting.

Karen Sprague Cultural Center
1000 State Street in Springfield
May 1 through May 14th, 2011.

Jurors: Christopher Zhang and Maris Platais

Award Winners

Academic Artist Association Gold Medal: "The Recorder Player" by Tom Torak, Pawlet VT

Honor Award - Graphic Arts: "Self Portrait" by Diane Rappisi, Rochester MA

Honor Award - Pastel: "It’s All About the Light" by Robert Carsten, Pawlet VT

Honor Award - Sculpture: "Legacy" by Lauren Mills, Easthampton MA

Honor Award - Oils: "Lemon Drops" Steve Wilda, Hadley MA

Honor Award - Watercolor: "American Kestrels" by Douglas Gillette, Enfield CT

GRAPHIC ARTS

Honor Award: "Self Portrait" by Diane Rappisi, Rochester MA

Academic Artists Award For Excellence in Graphic Arts: "Mixed Shoes" by Alan Spellman, Enfield CT

Giclee of New England Award: "Showdown" by Ryan Jacque, Brimfield MA

Oak Tree Press Award: "The Secret Life of Leaves" by Deborah Friedman, Wellesley MA

PASTEL

Honor Award: "It’s All About the Light" by Robert Carsten, Pawlet VT

Bob Kadis Award: "Water’s Edge" by Mary Killilea, East Hampton CT

Academic Artists Award#: "Arrangement with a Green Vase" by Rainie Crawford, New Milford CT

Terry Ludwig Studios Award: "Irma’s Nest" by Barbara Groff, Vernon CT

Terry Ludwig Studios Award 2: "Julianna" by Diana DeSantis, Whitestone NY

Canson, Inc. Award: "Mainely Mist" by Liz Haywood-Sullivan, Marshfield Hills MA

SCULPTURE

Honor Award: "Legacy" by Lauren Mills, Easthampton MA

Academic Artist Award for Excellence in Sculpture: "Intimate Moment" by Lee Hutt, South Hadley MA

New England Heritage Award: "Trust" by LeaAnn Cogswell, Windsor CT

Carla Santia & Associates Award: "Little Mermaid" by Serena Bates, Bradford RI

OIL

Honor Award: "Lemon Drops" Steve Wilda, Hadley MA

Alden Bryan Memorial Award for an Oil Landscape: "Old Yeller" by Del-Bouree Bach, Mystic CT

Marguerite and Francis Walker Memorial Award for Plein Air Impressionist Landscape: "Lots of Snow" by Mike Graves, Millbury MA

Helen G. Prince Memorial Award: "Teacher" by Victor Modasov, West Chester PA

Bernard Corey Memorial Award For Oil Landscape: "January Sunshine" by William Schneider, Lakewood IL

David Whiteside Memorial Award: "Mount Washington Hikers" by Robert Duffy, Worcester MA

Samuel E. Armour Memorial: "Breath of Heaven" by Mary Jane Q. Cross, New Port NH

Wholesale Frame Award: "Lost Progeny" by Ann Maulucci, Bolton CT

WATERCOLOR

Honor Award: "American Kestrels" by Douglas Gillette, Enfield CT

Mary Bryan Memorial Award: "Autumn Sunlight" by Z.L. Feng, Radford VA

John Loughlin, AWS Memorial Award: "Night Shift" Wilmer Anderson, Madison WI

Fran Scully Award: "Coleman Hawkins" by Ralph Acosta, Stonington CT

Winsor & Newton Inc. Award: "Idle Sailing" by Art Scholz, Tolland CT

St. Cuthbert’s Mill Award: "Pears" by Janet Laird-Lagassee, Auburn ME

Honorable Mention: "New York Central" by Robert O'Brien, Perkinsville VT

Gallery of Selected Winning Entries



Accepted Entries

Farina Mark Pacific Grove CA
Smythe Natalie Glendale CA
Brabec-King Cindy Palisade CO
Stajcar Patti Golden CO
Acosta Ralph Stonington CT
Aeschliman Diane Killingsworth CT
Aresco George Kensington CT
Bach Del-Bourree Mystic CT
Cogswell LeaAnn Windsor CT
Crawford Rainie New Milford CT
Dixon Chris J.T. Westbrook CT
Dumin Pauline Enfield CT
Gillette Douglas Enfield CT
Groff Barbara Vernon CT
Heineman Luciana Windsor CT
Ivers Christine Meriden CT
Killilea Mary E. Hampton CT
Levy Leslie Kent CT
Lussier Barbara Putnam CT
Maulucci Ann Bolton CT
McTigue Bernard Waterford CT
Morris Pat Stafford Springs CT
Noreika Robert Rocky Hill CT
Percoski Linda Somers CT
Potter Bonnie Willington CT
Reeves Carol Cheshire CT
Scholz Art Tolland CT
Shaw Donna Enfield CT
Spellman Alan Enfield CT
Suponski Karen Granby CT
Wakeen Sandra Somers CT
Young Karen Windsor Locks CT
Zurles Susan Madsen Burlington CT
Engle Andrew Ocala FL
Armendariz Tony Palatine IL
Schneider William Lakewood IL
Natella Dora Granger IN
Umber Marilyn Roanoke IN
Aiello Bob Worcester MA
Arkhipau Genady West Springfield MA
Barrientos Jane W. Springfield MA
Belson Anne East Falmouth MA
Bergeron Esthela Holyoke MA
Bigda Kara West Brookfield MA
Bodnar Christine Marshfield MA
Calcasola Stephen Southampton MA
Comstock Leon A. Springfield MA
Cudnohufsky Walter Ashfield MA
Denehey Jo-Ann Whately MA
Duffy Robert Worcester MA
Fernald Nancy Hadley MA
Fink Rosemary W.Springfield MA
Fins Arlene Acton MA
Flahive Marie Westfield MA
Friedman Deborah Wellesley MA
Goudreau Ernest Ware MA
Graves Michael Millbury MA
Green Bob Hampden MA
Hahn Charles Melrose MA
Harhay Anne West Springfield MA
Haven Gillian Pelham MA
Haywood-Sullivan Liz Marshfield Hills MA
Hodges Helen Ashfield MA
Hodges Helen Ashfield MA
Hutt Lee South Hadley MA
Jacque Ryan Brinfield MA
Jordan-Bahosh Sharon Gardner MA
Kloongian Harold Waltham MA
LaRoche Richard Chelmsford MA
Lavine Louise Amherst MA
Leveille Paul Holyoke MA
Mastrangelo Christine East Hampton MA
McNally Nicholas Springfield MA
Mead Edward Westfield MA
Michihiro Yoshida S. Hadley MA
Mills Lauren Easthampton MA
Murphy Jean Southbridge MA
Nolan Dennis Easthampton MA
Ozolins Anna Brimfield MA
Quinn Joanne Talbot Princeton MA
Rappisi Diane Rochester MA
Rappisi Diane Rochester MA
Reinhardt Christopher Worcester MA
Reinhardt Jo Ellen Worcester MA
Rogan Michael Barre MA
Roop Karen Concord MA
Ryder Lois Monterey MA
Smith John S.VIII Northfield MA
Steinmeyer Joan Westfield MA
Stone Elizabeth Florence MA
Tencza Frank Wilbraham MA
Tomasetti John Shutesbury MA
Turner Bruce Rockport MA
Vanderleeden Marc Longmeadow MA
Wilda Steve Hadley MA
Wrona Lynn Holland MA
Laird-Lagassee Janet Auburn ME
Bedrosian Holly Salem NH
Cross Mary Jane Q. New Port NH
Fletcher Georgia Dublin NH
Geyer Alberta Merrimack NH
Hill Howard Jaffery NH
Truslow Gill Keene NH
Turner William C. Milford NH
Wapner Gregg Brattleboro NH
Caruana Stephen Snyder NY
DeSantis Diana Whitestone NY
Maltzman Stanley Freehold NY
Lynch Calvin Confluence PA
Mordasov Victor West Chester PA
Bates Serena Bradford RI
Feng Z.L. Radford VA
Carbine Judith C. Rutland VT
Carsten Robert Springfield VT
Lazar Deborah Putney VT
O'Brien Robert Perkinsville VT
Torak Thomas Pawlet VT
Whitten Elaine Franz Shaftsbury VT
Anderson Wilmer Madison WI
Williams   Brooklyn NY